Michał Gniatkowski.com
 

Marketing sportowy

Marketing sportowy to jedna z najszybciej rozwijających się form marketingu.

W czasach przesytu „zwykłą” reklamą, specjaliści od marketingu sportowego oferują możliwość budowania marki i promowania produktów i usług w sposób niebanalny – poprzez powiązanie danego produktu (usługi) z wizerunkiem klubu, sportowca lub imprezy sportowej. Oferują również coś, co stało się swoistą modą ostatnich lat – możliwość promowania miast jako przyjaznych sportowi (profesjonalnemu lub masowemu).

Marketing sportowy to jednak nie tylko marketing produktów czy usług „poprzez sport” czy „z wykorzystaniem sportu”, ale także „marketing sportu” (jako swego rodzaju „produktu”) . Sport bowiem może nie tylko promować dany produkt, ale też sam może (i powinien!) być promowany.

Moda na zdrowy styl życia, rozbudowa infrastruktury sportowej, poprawa stanu bezpieczeństwa na stadionach, profesjonalizacja klubów i doświadczenia z EURO 2012, sukcesy sportowców w sportach zespołowych i indywidualnych  – wszystko to sprawia, że marketing sportowy w Polsce rośnie i ma znakomite perspektywy!

Uczestniczyłem w kilku edycjach „Dni Marketingu Sportowego” (Poznań i Warszawa) i innych konferencjach z tej branży. Współorganizowałem „I Wielkopolskie Forum Klubów Sportowych” (Poznań 2009), byłem prelegentem na konferencji „Sport Marketing Promotion” (Toruń 2010), „EURO 2012 - marketing zwodniczy” (W-wa 2012), zasiadałem w jury konkursu „Aktywne Miasto” (2011).

Jestem absolwentem studiów podyplomowych na kierunku „Marketing Sportu” na Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie swoją wiedzą dzielą się ze studentami najwybitniejsi polscy teoretycy i praktycy marketingu sportowego. Prowadzę również wykłady na tych studiach.

Współpracuję z kilkoma agencjami marketingu sportowego. Jestem wspólnikiem UMG Sport Consulting Sp. z o.o. >>>