23 lipca 2015 r., na finiszu kończącej się kadencji Sejmu, doszło do uchwalenia nowelizacji ustawy o sporcie.
Poniżej omawiam najważniejsze (moim zdaniem) zmiany i przedstawiam krótki komentarz z mojej strony. W tym wpisie zajmuję się zmianami dotyczącymi polskich związków sportowych. W kolejnym wpisie zajmę się pozostałymi zmianami.
- Rozszerzono zakaz prowadzenia przez członków zarządów polskich związków sportowych (PZS) działalności gospodarczej związanej z realizacją celów związku. Do tej pory według powszechnego rozumienia tego zakazu, dotyczył on jedynie prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek (osoby fizycznej). Nowelizacja rozszerza ten zakaz również na posiadanie co najmniej 10% udziałów lub akcji spółki kapitałowej lub bycie wspólnikiem spółki osobowej. Dodatkowo nowelizacja precyzuje termin na zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej przez taką osobę (wyzbycie się akcji/udziałów lub utratę statusu wspólnika spółki osobowej – jest to termin 30-dniowy) oraz rygor za niezastosowanie się do owego zakazu (wygaszenie mandatu członka zarządu). Tę zmianę należy ocenić pozytywnie, choć nadal, moim zdaniem, zakazy powinny iść dalej i obejmować np. zakaz zasiadania we władzach spółki zarządzającej ligą zawodową w tym samym sporcie czy obejmować również zakaz prowadzenia działalności przez współmałżonków i inne osoby bliskie członków zarządów PZS;
- Sprecyzowano, że roczne sprawozdanie finansowe PZS podlega badaniu przez biegłego rewidenta (do tej pory była mowa o „ocenieniu” sprawozdania przez biegłego). Dalej zaś nowelizacja nakazuje walnemu zgromadzeniu członków (lub delegatów) PZS nie tylko „rozpatrywać” roczne sprawozdanie finansowe, ale i je „zatwierdzać”. Te zmiany niewątpliwie należy ocenić pozytywnie, bo usuwają pojawiające się w tej materii wątpliwości. Podobnie pozytywnie trzeba odnieść się do nakazu publikacji zatwierdzonych sprawozdań (finansowego i z działalności) w Biuletynie Informacji Publicznej (władze PZS przesyłają sprawozdania Ministrowi Sportu i Turystyki celem publikacji w BIP w terminie 30 dni od dnia ich zatwierdzenia);
- Potwierdzając obowiązujący nakaz przynależności PZS do międzynarodowej federacji działającej w sporcie olimpijskim lub nie-olimpijskim ale uznanym przez MKOL, wyrażono wprost skutek prawny braku takiej przynależności przez organizację aspirującą do zachowania posiadanego wcześniej (przed wejściem w życie ustawy o sporcie) – skutkiem tym jest uznanie danej organizacji za „zwykły” (nie mający statusu „polskiego”) związek sportowy, działający w formie związku stowarzyszeń.
Nowelizacja zasadniczo wchodzi w życie z dniem 22 września 2015 r., choć co do niektórych jej przepisów termin jej wejścia w życie jest inny (np. co do wspomnianej wyżej konsekwencji braku przynależności do międzynarodowej federacji – z dniem 8 grudnia 2015 r.).
Michał Gniatkowski
radca prawny
The above article in Polish covers the recent amendment to the Polish Act on Sports in relation to sports federations.
Michał Gniatkowski