Przy okazji niedawnej konferencji poświęconej prawnym aspektom aktywności marketingowych przy okazji Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej „Euro 2012”, jaka miała miejsce 11.10.2011 w Warszawie, kilka osób zadało mi pytania związane z wykorzystywaniem w toku promocji konsumenckich: biletów, pakietów hospitality i produktów licencjonowanych (np. piłek oficjalnego sponsora turnieju z logo turnieju).
Czy takie działania byłyby prawnie dopuszczalne?
Na początek trzeba stwierdzić, że jest 10 sponsorów globalnych turnieju. Jest też przewidziane przyznanie tytułów sponsorów krajowych dla 4 firm w Polsce i 4 na Ukrainie. Póki co w Polsce pakiet sponsora krajowego wykupiła jedna firma. Sponsorzy turnieju otrzymują od UEFA kilka rodzajów świadczeń. Między innymi mogą oni używać logo turnieju, a także tytułu oficjalnego sponsora. Poza tym otrzymują pewną pulę biletów i pakietów hospitality do wykorzystania na potrzeby własne, dla swoich partnerów handlowych, jak i do wydania jako nagrody w konkursach dla konsumentów. Takie konkursy obecnie trwają.
Znacznie mniejszy zakres praw otrzymują firmy, który wykupią w UEFA pakiet licencyjny – firmy te nabywają prawo do oznaczania swoich produktów oficjalnym logo turnieju.
Jeśli chodzi o dystrybucję biletów, to UEFA nie dopuszcza wolnego handlu biletami. Co prawda jest możliwość zwrotu biletu, ale odbywa się to za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonej platformy internetowej UEFA. Wyłączona jest więc możliwość przeniesienia własność biletu bezpośrednio pomiędzy zainteresowanymi. W zakresie pakietów hospitality, to przepisy UEFA zakazują nabywcom pakietów (innym niż oficjalni sponsorzy) odprzedawania pakietów, a także wykorzystywania pakietów w promocjach, bez wyraźnej zgody UEFA. Co istotne, nie określono pod jakimi warunkami UEFA może wyrazić taką zgodę – UEFA zachowuje tu swobodę decyzji.
Jeśli chodzi o możliwość używania w promocjach konsumenckich produktów licencjonowanych (produktów z oficjalnym logo turnieju), a więc produktów oficjalnych sponsorów i licencjobiorców, przez inne firmy niż ich producenci (oficjalni sponsorzy i licencjobiorcy), to aktywność taka może potencjalnie spotkać się ze sprzeciwem i to zarówno ze strony producenta produktu licencjonowanego, jak i samej UEFA, przy czym zasadność takiego sprzeciwu może być wprost proporcjonalna do skali komunikacji towarzyszącej promocji, tj. natężenia w komunikacji odniesień do nazwy producenta produktu licencjonowanego oraz oficjalnej nazwy turnieju. Wydaje się jednak, że sama komunikacja typu „100 oficjalnych piłek wielkiego turnieju do wygrania w promocji X”, a więc nie podająca ani nazwy producenta, ani nazwy turnieju, nie naruszałaby prawa. Nie można wykluczyć, że postanowienia umów sponsorskich lub licencyjnych zawieranych przez UEFA mogą przewidywać, że dystrybuując produkty licencjonowane, firmy te mają obowiązek zapewnić sobie, w kontraktach na dystrybucję produktów, że produkty te będą jedynie wykorzystywane do sprzedaży klientom docelowym (konsumentom), a nie będą wykorzystywane w promocjach.
Zaznaczam, że niniejszy wpis nie stanowi opinii ani porady prawnej i nie powinien być odbierany jako opinia lub porada prawna.
Michał Gniatkowski
radca prawny – wspólnik Kancelarii
Euro 2012 – tickets, hospitality packages and licensed product to be used in promotions
Tickets and hospitality packages for UEFA 2012 are allowed to be used in promotions only by official sponsors of the tournament.
Using the licensed products by other firms may potentially violate rights of its producers. Wording of communication used in promotion (reference to products and the tournament) may be of importance while determining whether rights of a producer of the licensed product were actually violated.
Michał Gniatkowski
partner, attorney-at-law