Organizacje pozarządowe (stowarzyszenia, związki stowarzyszeń, fundacje), z uwagi na fakt, iż figurują w Krajowym Rejestrze Sądowym, są kolejnymi podmiotami po przedsiębiorcach wpisanych do Rejestru Przedsiębiorców KRS, które zostały zobligowane, jako osoby prawne, do składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej.
W przypadku organizacji pozarządowych, które są jednocześnie przedsiębiorcami, należy stosować obowiązki sprawozdawcze opisane w poprzednim artykule i składać sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu eKRS. Jeżeli jednak fundacja czy stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, musi złożyć sprawozdanie finansowe w formie elektronicznej nie do KRS, ale bezpośrednio do urzędu skarbowego właściwego dla swojej siedziby.
Dalszą modyfikacją zasad dot. e-sprawozdań w przypadku organizacji pozarządowych nie będących przedsiębiorcami jest to, iż sprawozdanie finansowe nie musi być sporządzane w specjalnym formacie XSD/XML. Oznacza to, że dokument może zostać przygotowany w dowolnej formie byleby miał formę elektroniczną, a nie stanowił skanu papierowego dokumentu. W tym miejscu należy jednak poczynić ważne zastrzeżenie. Mianowicie, jeżeli reprezentanci organu osoby prawnej zamierzają podpisywać sprawozdanie finansowe profilem zaufanym ePUAP, to konieczne będzie jednak sporządzenie e-sprawozdania w formacie XSD/XML z uwagi na to, iż profil zaufany umożliwia podpisywanie dokumentów tylko we wspomnianym formacie. Może się to wiązać z koniecznością zakupu odpowiedniego programu komputerowego.
Uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego czy o podziale zysku bądź pokryciu straty można będzie dołączyć do zgłoszenia w formie zwykłego skanu.
Podpisanie e-sprawozdania będzie możliwe poprzez wspomniany już profil zaufany ePUAP albo kwalifikowany podpis elektroniczny.
Ciąg dalszy nastąpi.
Damian Ludwiniak
aplikant radcowski