Nowe zasady sporządzania i składania sprawozdań finansowych dla przedsiębiorców
Specjaliści od compliance, czyli badania zgodności działalności przedsiębiorców z przepisami prawa, uznali nowe zasady sprawozdawczości finansowej za największe wyzwanie finansowo-prawne dla przedsiębiorców w 2019 r. Faktycznie, jest coś na rzeczy, gdyż krajowy ustawodawca nie ułatwił bynajmniej życia wprowadzając do systemu prawnego tzw. e-sprawozdania.
Wszystkie podmioty prowadzące tzw. pełną księgowość w rozumieniu Ustawy o rachunkowości, wpisane do rejestr przedsiębiorców KRS, zobligowane są, począwszy od 1 października 2018 r., do sporządzania i składania sprawozdań finansowych w formie elektronicznej, za pośrednictwem systemu eKRS. Dotyczy to zatem spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek akcyjnych oraz spółek komandytowych i komandytowo-akcyjnych. Spełnienie powyższego obowiązku będzie zwalniać przedsiębiorcę z konieczności składania odrębnego, dodatkowego sprawozdania finansowego do Urzędu Skarbowego, gdyż system Ministerstwa Sprawiedliwości wyśle złożone sprawozdanie finansowe bezpośrednio do właściwego urzędu.
Sposób sporządzenia sprawozdania wygląda następująco. Samo sprawozdanie finansowe na które składają się: wprowadzenie do sprawozdania finansowego, bilans, rachunek zysków i strat, a dla niektórych podmiotów również zestawienie zmian w kapitale własnym, rachunek przepływów pieniężnych oraz nota objaśniająca do podatku dochodowego, powinno być sporządzone w tzw. strukturze logicznej, co oznacza, że powinno zostać opracowane zgodnie ze wzorem opublikowanym przez Ministerstwo Finansów oraz posiadać odpowiedni format pliku (w tym wypadku XSD/XML). Ustawodawca udostępnił bezpłatne narzędzie programowe do sporządzania e-sprawozdań tylko dla osób fizycznych – podatników PIT, pomijając przedsiębiorców, co niestety oznacza, że w celu sporządzenia e-sprawozdania należy zaopatrzyć się w odpowiedni odpłatny program bądź aplikację.
Sprawozdanie z działalności jednostki oraz niektóre pozostałe dokumenty nie będące rocznym sprawozdaniem finansowym np. sprawozdanie z płatności na rzecz administracji publicznej, opinia biegłego rewidenta z badania rocznego sprawozdania finansowego, sprawozdanie z działalności grupy kapitałowej czy jednostki dominującej należy sporządzić w formie elektronicznej (nieustrukturalizowanej) tj. w dowolnym formacie np. pliku txt., doc., pdf. Co ważne, nie może to być skan dokumentu papierowego.
Z kolei uchwały o zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego czy o podziale zysku bądź pokryciu straty można będzie dołączyć do zgłoszenia w formie zwykłego skanu.
Ciąg dalszy nastąpi
Damian Ludwiniak – aplikant radcowski