W naszym kraju już dość znacznie upowszechniła się podstawowa wiedza z zakresu bezpieczeństwa imprez masowych. Zarządzający klubami i obiektami sportowymi, organizatorzy imprez muzycznych, a także z drugiej strony – właściwi urzędnicy miejscy czy funkcjonariusze Policji, zazwyczaj są już świadomi podstawowych zasad z tej dziedziny: kiedy impreza uważana jest za „masową”, że na organizację imprezy masowej potrzebne jest zezwolenie, jaka jest rola organizatora, itp.
Tak się jednak składa, że zdecydowana większość imprez o rozmaitym charakterze odbywanych w naszym kraju nie spełnia kryteriów uznania za imprezę masową z powodu zbyt małej ilości uczestników, tzn. ilość ta jest mniejsza niż 1000 osób (teren otwarty) czy też 300 lub 500 (teren zamknięty – 300 przy imprezach sportowych, a 500 przy artystyczno-rozrywkowych).
Taka dysproporcja widoczna jest przede wszystkim w odniesieniu do imprez sportowych. Przykładowo: w piłce nożnej status imprezy masowej jest standardem w ekstraklasie i I lidze, w II lidze występuje już dość rzadko, a w III lidze prawie w ogóle nie występuje. Wiadomo zaś, że mamy również IV ligę (kilkanaście grup rozgrywek na tym poziomie w skali kraju) i kilka jeszcze niższych poziomów rozgrywek, w których rocznie odbywana ilość meczów wielokrotnie przekracza ilość meczów ekstraklasy i I ligi. Nie wspominam przy tym o rozgrywkach juniorskich i w piłce nożnej kobiet,. Podobna dysproporcja występuje w pozostałych sportach. Na całą masę imprez nie-masowych składają się również rozgrywki ligowe prowadzone poza ramami związków sportowych (np. przez kluby i zrzeszenia sportowe, ośrodki sportu i rekreacji czy podmioty prywatne) oraz okazjonalne imprezy sportowe organizowane przez szkoły czy urzędy miast i gmin (festyny sportowe i rekreacyjne organizowane z okazji „Dnia dziecka”, „Dnia miasta”, „Dożynek gminnych”, finału rozgrywek szkół w danym mieście, itp.).
Pojawia się pytanie: czy w odniesieniu do imprez nie-masowych obowiązują jakiekolwiek przepisy, zwłaszcza jeśli chodzi o odpowiedzialność za ewentualne szkody doznane w ich trakcie?
Pytanie to zadają sobie przede wszystkim organizatorzy takich imprez: urzędnicy miejscy zajmujący się sportem, dyrektorzy szkół i nauczyciele, działacze klubów sportowych. W pytaniu tym kryją się pytania bardziej szczegółowe: czy na organizację imprezy masowej potrzebne jest zezwolenie lub czy przynajmniej imprezę taką trzeba zgłosić (a jeśli tak to gdzie?) Jakie warunki w zakresie bezpieczeństwa powinien zachować organizator? Czy organizator powinien pobierać od uczestników pisemne oświadczenia o udziale w imprezie na własną odpowiedzialność? Czy impreza powinna mieć swój regulamin? Czy dopuszczalna jest sprzedaż alkoholu? Czy impreza powinna być ubezpieczona?
Rozwinięcie wpisu – po kontakcie z kancelarią: office@wbwlegal.pl
Michał Gniatkowski
radca prawny, wspólnik kancelarii
There’s a an existing legal regulation in Poland (contained in a special bill) on big (mass) events (whose number of participants falls beyond statuory limits). In case of most events, however, this number is much smaller so the respective bill does not apply. Organizers of such events (local office’s clerks, sport’s officials, school directors) ask a question: do any regulations apply to such events and who commits liability for damages suffered during such events