Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport (134/2012/P/11/143/LLU) o finansowaniu sportu i kultury fizycznej przez wybrane jednostki samorządu terytorialnego (kilka dużych miast). Raport wskazuje na liczne nieprawidłowości w tym zakresie. Nieprawidłowości dotyczyły między innymi: uczestniczenia w konkursach o dotacje klubów sportowych względem których prowadzone były postępowania egzekucyjne i późniejszego wydatkowania środków na spłatę zobowiązań objętych egzekucjami komorniczymi, wydatkowania środków przez kluby na cele niedopuszczalne na mocy obowiązujących przepisów, zatajanie przez beneficjentów dotacji posiadanych środków własnych (celem zwiększenia kwot dotacji). NIK odnotowała takie nieprawidłowości aż w 70% zbadanych przypadków (70% klubów naruszyło zapisy umów zawartych z miastami). Raport NIK uwypukla też problem klubów sportowych działających w formie spółek, w których miasta i gminy posiadają status akcjonariusza. Regułą jest odnotowywanie strat przez te kluby-spółki i konieczność ich dofinansowywania przez miasta posiadające akcje tych klubów.
Skala nieprawidłowości sprawia, że można mówić o problemie niewłaściwego finansowania sportu przez miasta i gminy. Sporną kwestią jest na ile problem ten umiejscowiony jest w przepisach rangi ustawowej, na ile w przepisach prawa miejscowego (uchwałach o wspieraniu sportu i kultury fizycznej), na ile w praktyce działania urzędów miast (stosowanych procedurach konkursowych i kontrolnych), a na ile w samych klubach sportowych – często pozbawionych fachowego wsparcia prawnego i księgowego, a niekiedy zdesperowanych aby uzyskać dotacje do tego stopnia, że zatajają pewne fakty lub wydają środki z dotacji w sposób niezgodny z warunkami jej przyznania i umową. Moim zdaniem każdy z tych czynników składa się na całość problemu, a ramy niniejszego wpisu nie pozwalają na szersze potraktowanie tematu.
Raport w skromnym zakresie odniósł się do umów sponsorskich zawieranych przez miasta z klubami sportowymi. W raporcie nie odnotowano znaczących nieprawidłowości w zakresie promocji miast poprzez sport, choć wydaje się, że wynika to jedynie z ograniczonego zakresu badania. Przykłady traktowania promocji miasta poprzez sport jako formy dotowania klubów sportowych „kuchennymi drzwiami” przedstawiałem zarówno ja sam, jak i Pan Robert Stępowski, na konferencji „Jak wspierać sport i być z tego dumnym?”, jaką zapowiadałem w poprzednim wpisie, a która to konferencja odbyła się 4 października 2012 r. w Poznaniu.
Raport jest dostępny pod adresem:
adres: http://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-finansowaniu-kultury-fizycznej-i-sportu.html
Michał Gniatkowski
wspólnik, radca prawny
Supreme Audit Office about financing of sports by local public authorities
The above article in Polish describes a report released by Supreme Audit Office (state agency) on financing of sports by local public authorities. The report describes numerous irregularities in this field. More info in English at request.
Michał Gniatkowski
partner, attorney-at-law